Geoblog.pl    tealover    Podróże    Tajlandia - kraina wolności - i inne    Wolność i spokój, czyli wnioski po 1,5 miesiąca

Wolność i spokój, czyli wnioski po 1,5 miesiąca

Tajlandia, Bangkok

Minęło 1,5 miesiąca od mojego przyjazdu. Co się zmieniło? Wszystko.

Wiem,wiem, zaniedbałam blog STRASZNIE. Ale czasem życie rzuca ciężkie kłody, które miażdżą nam nogi, przez co, zdawać by się mogło, nie możemy już iść dalej.
I właśnie w takich chwilach, w chwilach, kiedy upadają kolejne wartości, które wyznawaliśmy, kiedy kolejne bliskie osoby nas ranią, kiedy świat, w który wierzyliśmy, nagle runął z hukiem, jedyne, co nam pozostaje, to marzenia, które spełniamy, bo tego nikt nigdy nam nie zabierze.

Dlatego mając do wyboru marzenia czy ludzie, nigdy nie zawahajcie się iść za marzeniami. Prawdziwi ludzie będą pragnęli waszego szczęścia. Poza tym jednego dnia ktoś przy was jest, drugiego już go nie ma. A marzenia zawsze zostają, kołaczą, biją się o ich spełnienie. Podczas gdy ludzie nas zawodzą, marzenia nigdy. Raz spełnione kiełkują, pokrzepiają, wypełniają szczęściem. To one nadają życiu sens :)

Muhammad Ali powiedział, że tylko człowiek, który został pokonany, może sięgnąć na samo dno swojej duszy i podnieść się z dodatkowymi siłami. To prawda, ale będąc na samym dnie, nie da się z niego odbić bez silnego wsparcia innych. W tym miejscu pragnę podziękować całemu sztabowi, który czuwał dzień i noc. Bo kiedy myślimy, że wszystko stracone, kiedy wszystko jest ponure i beznadziejne, kiedy tracimy z oczu nasz cel, to nasi przyjaciele stają za nami murem i robią wszystko, byśmy się nie poddali. Ja po raz kolejny przekonałam się, że moi przyjaciele są cudem mojego życia :) Ludzie pytają mnie, skąd biorę swoją siłę. To proste – właśnie z nich. Każdy jeden uśmiech, krok naprzód, każde powstanie po bolesnym upadku zawdzięczam osobom wokół mnie.

Wiecie, co ciekawego zauważyłam? Wszyscy biali ludzie, których tu spotykam, absolutnie wszyscy, przyjechali do Tajlandii, bo przed czymś uciekli. Przed wspomnieniami, systemem, prawem, przeszłością. Po niektórych opowieściach nie wiedziałam, czy mam zwymiotować, czy się rozpłakać. Powodów ucieczki zdaje się być wiele, ale tak naprawdę każdy z nich uciekł przed samym sobą i nie chce wrócić, ponieważ nie ma odwagi bądź chęci, by zmierzyć się z prawdą, która go czeka w jego ojczyźnie.

Ja, paradoksalnie w najtrudniejszych momentach, najbardziej poczułam, jak bardzo kocham tutejsze życie, jak bardzo się cieszę, że jestem tu, daleko, w krainie, która dała mi wolność. Oczywiście jest kilka rzeczy, które mi przeszkadzają, ale w perspektywie tego, co daje mi ten kraj – słońce, owoce, otwarci ludzie, piękna natura, różnorodność kultur, a przede wszystkim spokój – są to drobnostki.

Pośród wielu wyciągniętych i wciąż wyciąganych wniosków króluje jeden - nikt nie jest wart naszej utraty radości z życia, z posiadania i spełniania marzeń, z tego, co robimy i kim jesteśmy. Nikt.
I tak długo, jak będziemy pamiętać o naszym celu, nikt ani nic nie będzie nas w stanie zniszczyć!

Zatem stałam się pełnoprawnym członkiem niechlubnego grona białych uciekinierów. Jestem tu, spełniam swoje marzenia i… dobrze mi z tym :) Co mnie nie zabiło, to mnie wzmocniło, idę dalej i biorę się za nadrabianie zaległości! ;)

marianka - 2014-02-01 10:09
Pięknie piszesz, ale nie umiem się do końca z tym zgodzić;) Marzenia dają wiele siły, satysfakcji i niezależności, o której piszesz, ale dla mnie bez ludzi właśnie tracą wartość;)

tealover - 2014-02-01 13:45
Gorzej jeśli tę wartość tracą przez ludzi.
A znowu dzięki innym ją zyskują :) i to chyba najważniejsze. Że znajdują się osoby, które nam o tych marzeniach przypominają, gdy już cały świat runie :)

zula - 2014-02-01 14:49
"...mając do wyboru marzenia czy ludzie, nigdy nie zawahajcie się iść za marzeniami. Prawdziwi ludzie będą pragnęli waszego szczęścia."...
Myślę ,że każde nawet najmniejsze marzenie związane jest człowiekiem,który w sytuacjach dobrych czy złych będzie służył pomocą. Sztuką jest tylko aby otaczać się ludzmi myślącymi i życzliwymi.
Wyznaję w swoim życiu zasadę ,że nie ma ludzi złych są tylko ci , którzy mi nie odpowiadają. Każdy człowiek ma swoją mądrość.

felekindie2012
felekindie2012 - 2014-02-04 09:41
Bardzo filozoficznie podziałała na Ciebie Tajlandia. Nie dziwię się, Może inność tego świata polega na tym, że Polak np w Anglii jest do rany przyłóż pracownikiem, a w Polsce patrzy na zegarek, żeby już iść do domu. Jesteśmy trudnym dla siebie narodem i często przez zawistne postawy lepiej czujemy się tam, gdzie dla ludzi człowiek jest najważniejszy...
Pozdrawiam

genek
genek - 2014-02-08 17:44
słowa: "przestań marzyć , zacznij realizować marzenia" masz już za sobą; teraz jesteś w fazie: "każde marzenie jest nam dane wraz mocą niezbędną do jego realizacji". Niedługo będziesz w fazie: "człowiek bardziej żałuje tego co nie uczynił niż tego co zrobił". Powodzenia i pisz częściej :)

tealover - 2014-02-13 10:14
Dziekuje za wszystkie madre i piekne slowa :)
Postaram sie jak najszybciej nadrobic zaleglosci (o zgrozo, jeszcze 2 notki z wyprawy swiatecznej!!) i pisac w miare na biezaco :)
Takze zapraszam do najnowyszch wpisow z Phanom Rung i Nang Rong :)

stock
stock - 2014-02-21 08:50
Mocne słowa o tym spełnianiu marzeń, ale już w następnym akapicie sama sobie trochę przeczysz. Myślę, że ten wpis jest wynikiem chwilowych, silnych emocji i jak trochę opadną spojrzysz na te sprawy inaczej.

zuzkakom
zuzkakom - 2014-03-02 10:57
Rozumiem :) chociaż czasem mam wyrzuty sumienia, że to trochę egoistyczne tak sobie uciec i się skupić na sobie. Też tak masz?

tealover - 2014-03-03 03:09
Hmm... nie, nie mam... zbyt mocne bylo to wszystko, co mnie tu wypchnelo i co wydarzylo sie potem :)

zuzkakom
zuzkakom - 2014-03-03 13:57
W takim razie cieszę się że wyjazd poomógł!

Dominika

10.09.2020 - 15.09.2020