Geoblog.pl    tealover    Podróże    Autostop Race 2013 do Chorwacji    Ostatni wieczór

Ostatni wieczór

Chorwacja
Chorwacja, Dubrovnik

Pochodziłyśmy znów po Starym Mieście, tym razem kusząc się na genialne chorwackie lody, które W NICZYM nie ustępują tym włoskim.

Na przystanku spotkałyśmy Polaków, którzy właśnie dojeżdżali. Bardzo zirytowało nas ich zachowanie pt. "Po co jechałyśmy do Bośni, lepiej melanżować w Dubrowniku" :| więc ich zlekceważyłyśmy i podczas gdy ekscytowali się, z kim to nie jechali, ostentacyjnie odwróciłyśmy się do nich plecami.

Po powrocie do Kupari poszłyśmy na plażę, wykąpać się wreszcie w Adriatyku. Jak wiadomo, w Chorwacji pełno jest jeżowców. Można pływać w specjalnych butach, jednak moim zdaniem wystarczy być ostrożnym ;) Woda była idealnie czysta! Poszłyśmy jeszcze do baru przy plaży na pyszne chorwackie piwo Karlovacko. Szum delikatnych fal tle, palmy i świeże powietrze działały na nas kojąco. Było tak błooogo :)

Tego wieczora na kempingu miała miejsce impreza kończąca wyścig. Gdy wróciłyśmy z plaży, libacja trwała w najlepsze, a wiele osób dopiero co przyjechało. Nas nie za bardzo kręcił ten klimat, więc razem z Maćkiem i Marysią rozmawiałyśmy, piknikując przed ich namiotem. Postanowiłyśmy, że następnego dnia idziemy rano na plażę, pakujemy się i wyjeżdżamy, a co ma dalej być to będzie :D

A teraz jeszcze trochę ciekawostek o Chorwacji od p. Kasi :)
-zasolenie Adriatyku - 38‰,
-słynny słony bałkański ser bierze się stąd, że na wyspach wypasane są owce, które zjadają trawę. Często jest ona biała od morskiej soli, przez co mleko owcze, a w efekcie i ser są naturalnie słone :)
-w kuchni na wybrzeżu przeważają wpływy włoskie, owoce morza, chleb maczany w oliwie. W głębi kraju wpływ miała kuchnia austriacko-węgierska. W Chorwacji nei występują fastfoody! :) Używa się naturalnej żywności, większość potraw jest z grilla, często używa się mięsa z kozy oraz jagnięciny z uwagi na górzyste tereny,
-nie ma razowego chleba, do śniadania pije się świeży sok pomarańczowy, a wino rozrzedza się wodą z uwagi na wysoką temperaturę,
-wyspa Hvar słynie z lawendy, więc można ją kupić w całej okolicy, również Bośni,
-pożary są czymś normalnym, więc jeśli w okolicy pożaru nie ma nic ważnego, to się go nie gasi,
-palmy nie rosną naturalnie, są sprowadzane z innych krajów.

P.S. Załączam link do tradycyjnego tańca :D

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

mirka66 - 2013-05-29 06:50
Kupilam sobie w Dubrowniku woreczek lawendy.Pieknie pachnie.

zula - 2013-05-29 07:00
Dominiko -śliczne zdjęcia !
Taniec z Dubrownika bardzo ładnie nakręcony- gratuluję i pozdrawiam.

EDMUND
EDMUND - 2013-05-29 10:59
PIEKNE ZDJECIA!!MYSLE ZE AUTO STOP BYL UDANY!!?????
POLACY JAK PRAWIE WSZEDZIE BARDZO "ROZNI"
WOLE NIE SPOTYKAC SIE Z POLAKAMI ZA GRANICA!!!!!

Sławek
Sławek - 2013-05-29 11:27
...w tak słonym morzu to chyba żadne zwierzątko nie byłoby w stanie przeżyć :) zasolenie morza to chyba jednak 40 promili :)

zuzkakom
zuzkakom - 2013-05-29 15:20
O, tańczą na ulicach :D

tealover
tealover - 2013-05-29 16:34
tak, oczywiście :DDD zgubiłam jedno kółko :)

BoRa
BoRa - 2013-06-02 22:34
Ciekawy taniec, tańczą tylko przed muzykiem a za jego plecami przesuwają się spokojnie, odpoczywając. Całość przypomina karuzelę. Fajnie że ich nagrałaś

tealover
Dominika