Geoblog.pl    tealover    Podróże    Tajlandia - kraina wolności - i inne    Wyjazd do Tajlandii - informacje

Wyjazd do Tajlandii - informacje

Polska, Warszawa

Czekam wlasnie na pierwsze oficjalne spotkanie, wiec wykorzystam moment i splodze kolejny wpis ;)
Zaczne od poczatku, czyli od AIESEC. Najlepiej udac sie do biura lokalnego komitetu. Tam odpowiednia osoba przedstawi co i jak. Generalnie placi sie 500 zl za 4 – miesieczny dostep do bazy . Wybor ofert jest przeogromny, glownie sa to oferty IT, edukacyjne oraz marketing/zarzadzanie. Pierwsza rozmowe odbywa sie z goszczacym komietem, druga z pracodawca. W moim przypadku odbylam telekonferencje tylko z pracodawca.

Co dalej?
Dalej juz istny szal cial, poniewaz wiekszosc firm zwleka z procesem alikacyjnym, a potem chce stazyste jak najszybciej.

WIZA
Ja potrzebowalam non – immigrant visa. Sa 2 opcje do wyboru – jedno i wielowjazdowa (240/520 zl). Czeka sie na nia 1 dzien. Ambasada Krolestwa Tajlandii znajduje sie na warszawskim Mokotowie.

SZCZEPIENIA
Zdania sa tu podzielone. Nie ma obowiazkowych szczepien dla Europejczykow, ale wiedzac, ze spedze tu rok i nie wiem, dokad mnie poniesie, wolalam dmuchac na zimne. Zaleca sie szczepienia na:
-wzw A, wzw B, tezec, blonice (wiele osob przeszlo je jako dziecko),
-dur brzuszny.
Nalezy pamietac, ze szczepionki maja okreslona dlugosc dzialania (3-10 lat).

LEKI
Tajlandia to wciaz kraj trzeciego swiata, wiec warto zaopatrzyc sie wczesniej w leki. Jesli planujemy przedzierac sie przez dzungle czy wloczyc po wioskach, warto tez zabrac swoj zestaw opatrunkowy (strzykawki, wode utleniona w zelu, bandaze itd). Generalnie zalecam wizyte u lekarza medycy tropikalnej, mnie pani doktor oswiecila na temat mozliwych zagrozen. Wiadomo, ze jesli pozostanie sie w stolicy, duzych miastach I ladnych kurortach, wystarcza srodki na biegunke i jakies antybiotyki na ewentualna goraczke oraz malarone na malarie, ale ja tu bede rok, wiec zaopatrzylam sie we wszystko.
Do tego polecono mi repelent MUGGA w kulce na odstraszanie owadow (22 zl).

LOT
Najtansze polaczenia oferuja Qatar Airways. Na szczescie mimo zakupu biletu 1.5 tygodnia przed lotem, cena byla rozsadna :)

WALUTA
Najlepiej zabrac euro lub USD i wymienic na miejscu.

KIEDY JECHAC
Najlepiej miedzy listopadem a marcem, kiedy trwa ‘zima’, czyli jest cieplo i sucho. Najgorzej podobno jest w maju, kiedy zaczyna sie pora deszczowa.

CO ZABRAC
Kazde forum polecalo zabrac stare rzeczy, poniewaz placi sie proporcjonalnie do wygladu. Aktualnie trwa zima, w nocy temperature spada do ‘zaledwie’ 26 stopni, dlatego nic poza letnimi ubraniami i plazowymi gadzetami sie nie przyda. Tutejsza odziez jest bardzo tania, ale kiepskiej jakosci.
Na Okeciu zostawilam stare rzeczy zimowe, w samolocie bylo dosyc cieplo. Na wszelki wypadek zabralam koszulke techniczna z dlugim rekawem, poniewaz w razie wycieczek na jakies mokradla trzeba chronic sie przed owadami. Czy sie przyda – czas pokaze.

PRZEWODNIK
Biblia – Lonely Planet – spelnia calkowicie moje wymagania, choc juz kilka napotkanych obcokrajowcow powiedzialo mi, ze czytanie przewodnikow nie ma w Tajlandii wiekszego sensu. Lepiej zasymilowac sie z lokalnymi. Zobaczymy, jak mi to wyjdzie :)

NA CO UWAZAC
Fora oraz lekarze kazali uwazac na:
-chodzenie boso,
-wode!! Ta butelkowana musi miec nienaruszona folie na nakretce, co zaswiadcza o jej swiezosci,
-po zmroku zakrywac cialo,
-przez pierwsze 2 – 3 miesiace jesc posilki poddane obrobce termicznej, dopoki organizm nie przystosuje sie do nowej flory bakteryjnej. Tyczy sie to jedzenia z budek na ulicach.
-gesty zwiazane ze stopami. Wedlug buddyzmu stopy sa najnizsze w hierarchii ciala, a wiec nieczyste. Wskazanie kogos stopa, nadepniecie kogos czy bankontu z wizerunkiem krola jest uwazane za wielka obraze. Odpowiednikiem naszego srodkowego palca jest pokazanie komus… piety ;)
-okazywanie uczuc, jak w calej Azji, jest czyms intymnym i zarezerwowanym dla przestrzeni zamknietych.

KOSZTY PODSTAWOWE
Poki co wydalam:

Lot Warszawa-Doha-Bangkok - 1880 zl (na ostatnia chwile)
Leki - 550 zl (1 opakowanie malarone kosztuje 175 zl)
Szczepionka na dur brzuszny - 208 zl
Wizyta u dr medycyny tropikalnej - 150 zl (bardzo przydatna przy pierwszym wyjezdzie na tak dlugo do krajow rozwijajacych sie!!!)
Wiza wielowjazdowa - 520 zl
Przewodnik Lonely Planet - 80 zl
Dostep do bazy AIESEC - 500 zl
LACZNIE - okolo 3900 zl na starcie.

STRONY INTERNETOWE
Polecam blogi:
Rajscy
Skok w bok

DODATKOWE INFORMACJE
Przyjezdzajac na dluzej, trzeba gdzies zyc. Obcokrajowcy najczesciej zyja w tzw. condominium. Wazna uwaga - wymagany jest kilkumiesieczny depozyt!!! Ja poki co mieszkam tu, bo polecila mi to moja kanadyjska poprzedniczka, ale mysle o zmianie, bo po co mi taki luksus, skoro bede tam tylko spac...

Metro/Skyline
W Bangkoku istnieja linie metra oraz tzw. skyline. Miesieczny bilet nie daje zadnej znizki, po prostu odbija sie karte na bramkach, zaoszczedzajac czas na kupnie jednorazowych tokenow.

Na razie tyle :)

dreamistru
dreamistru - 2013-12-16 10:01
Wow... mieszkanko zupełnie, jak nie z Bangkoku... Jeśli nie zżera Cię jakoś mocno finansowo to zostaw - widziałam naprawdę złe pokoje, bez internetu, z robactwem, bez klimatyzacji... Nie warto na tym oszczędzać.
Co do reszty to trochę sprostuję - szczepienie wzw a i b ma ważność 10 lat po trzech przyjętych dawkach. Mugga nie działa tak dobrze, jak repel, ale tak samo jak on może powodować niefajne konsekwencje dla skóry jeśli przebywasz długi czas w słońcu - i nie mówię o podrażnieniach, ale o trwałych zmianach, które mogą okazać się złośliwe. Bardzo ważne - woda. W krajach azjatyckich nie powinno się mieć styczności ze zbiornikami słodkiej wody, bo nie dość że mnóstwo tam bakterii to jeszcze pasożytów, które mogą znacznie skopać nam zdrowie. A - i jeszcze co do komarów, malaryczne widziałam w Bangkoku, w środku miasta, czekając na taxi. Więc nie ma reguły. Czekam na kolejne wpisy!:)

tealover
tealover - 2013-12-16 10:15
uououo. dziekuje za porady!
mieszkanie z rachunkami pochlonie mi 2/5 pensji, wiec ciagle sie waham...

pamar
pamar - 2013-12-16 11:11
Marzy mi się Tajlandia, więc będę uważnie śledzić wszystkie wpisy. Pozdrawiam i powodzenia :)

KrzysztofZ
KrzysztofZ - 2013-12-16 11:57
Wow, Nie mogę doczekać i zobaczyć zdjęcie :D Ja dopiero 31 marca wylatuję do Azji ( w 4 państwami) :D

sheriff
sheriff - 2014-03-03 19:29
Ooo, to jeden z moich przyszłych kierunków.
Ciekawie się zaczyna. Zapisuję się na ciąg dalszy. Biorę się do czytania:)

tealover
Dominika