Geoblog.pl    tealover    Podróże    日本 Praktyki w Japonii    Lista dziwnych rzeczy 3

Lista dziwnych rzeczy 3

Japonia
Japonia, Ueno

Pozdrawiam Yutę, który tłumaczy każdą notkę przez Google Chrome :D

1. Domy starców

W Tokio w ogóle nie widać starszych ludzi, czasem jacyś pojedynczy obywatele. Wszystko dlatego, że rodziców zazwyczaj oddaje się do domu starców.

2. Ograniczenie języka

Zauważyłam, że w Japonii każdy na potwierdzenie używa "ok", tak jakby inne słowa nie istniały. Yuta powiedział, że to dlatego, iż Japończycy nie znają innych słów, bo japoński jest ograniczony w sferze emocji. To samo jest z propozycjami. Nawet po angielsku nikt mnie nie spyta wprost, konstrukcja zawsze brzmi "Dlaczego nie pójdziesz na lunch?", "Dlaczego nie zastosujesz tego?".
No i to wieczne rozpoczynanie od "Proszę". Proszę, uważaj na siebie. Proszę, sprawdź to. Proszę, użyj tego.

3. Zwyczaje i ich brak w metrze

Całkiem normalny jest widok dziewczyny nie tylko malującej się w metrze, ale przyklejającej sobie sztuczne rzęsy czy zakładającej soczewki. Co do tych rzęs, to są bardzo popularne.
Nikt nie je ani nie pije. Nie ma zakazu, ale nikt tego nie robi.
Za to jest zakaz rozmawiania przez telefon, a pani przez głośnik przypomina, by powstrzymać się od głośny rozmów.
W czwartek metro miało 5 minut spóźnienia. Od razu wiedziałam, co to oznacza - ktoś popełnił samobójstwo. Takiego ścisku jeszcze w życiu nie przeżyłam, nawet w piątkowym pociągu relacji Poznań-Piła tego nie ma.

4. Imprezy na stojąco

Moja impreza pożegnalna odbyła się na stojąco, mimo iż jedliśmy. To samo było zawsze z "imprezami" urodzinowymi. Odniosłam wrażenie, że to po to, aby trwały krócej...

5. Brak indywidualizmu

Japończycy są silni jako naród. Bardzo. Zawsze byli zjednoczeni i dzięki temu są, gdzie są. Z drugiej strony to wieczne poczucie siły grupy doprowadziło do zaniku indywidualizmu, dlatego wszyscy ubierają się tak samo, tak samo zachowują, reagują, żyją. Wyłamywanie się ze schematu jest źle widziane.

6. Naiwność

Japończycy nigdy nie żartują ani nie są ironiczni. Gdy coś się im powie w formie dowcipu, to wezmą to na serio i się bardzo przejmą. Ale uwielbiam ich za naiwność, że nikt nie oszukuje. To jest takie urocze :)

7. Socjalność państwa

Wszędzie pełno policji, ale nei dlatego, że pewnie ktoś się pobije, tylko tak po prostu. Wszędzie są też parkingowi, pomagający wyprowadzić samochód oraz przy jakichkolwiek remontach ulicznych, nawet na mojej ulicy, gdzie samochód przejeżdża może 3 razy na godzinę, zjawia sięcała ekipa kierująca ruchem! A na lotnisku grupka panów staje przed oknami i kłania się pasażerom, żegnając ich. Sprawia to, że obywatel czuje się bardzo komfortowo, a jednocześnie tworzy się wiele nowych miejsc pracy, tylko szkoda, że obciążających budżet.

8. Brak owłosienia

U Azjatów prawie zaniknęło owłosienie na ciele. Ani na rękach, ani na nogach nie ma żadnych kęp :) Moze to ze względu na ciepło, w którym żyją.

9. Tak czyli nie

Tego do końca nie zaakceptowałam :P Ale nauczyłam się, kiedy Japończyk udziela takiej odpowiedzi. Wystarczy skonstruować pytanie:
-Nie jesteś głodny?
By uzyskać odpowiedź:
-Tak.
-?
-Tak, nie jestem.

Było z tym wiele zabawy :)

zula - 2012-09-04 13:26
Uśmiechnęłam się przy " nie jesteś głodny ?..." a imprezy na stojaco to nie nowość :) - coraz częściej spotyka się z taka formą !

EDMUND
EDMUND - 2013-04-08 16:25